Naš Grašac Beli 2020 poneo je laskavu titulu Best in Show na Decanter Wine World Awards u Londonu ove godine. Tako se našao među devet najboljih belih vina na ovom najvažnijem svetskom ocenjivanju. I tako je posatao najbolje ocenjeno vino iz Srbije. Ikada.
Ova nagrada je dokaz posvećenosti rada u vinogradu i vinariji. Ona je i priznanje teroaru Fruške gore. Ona je i najava da će iz Srbije u narednim godinama stizati na svetsko tržište još bolja vina.
Grašac za ovo vino nije qonaj široko rasprostranjeni i poznati klon SK 54. U pitanju su čokoti posađenim krajem 70-ih i početkom 80-ih godina prošlog veka, pre nego što je taj klon i bio stvoren. Vinograd je na 250 metara nadmorske visine, i to na položaju nazvanom Zaravan. U našem kraju kažu da tu „stiže prvi vetar iz pravca Budimpešte, jer je severno odatle sve ravno do prestonice Mađarske“. Vino je rađeno u inoksu. Kao autori potpisuju ga glavni tehnolog vinarije Marko Malićanin, Nevena Nedeljković kao asistent i Aleksandar Vinčić.
Generalno, tajna uspeha je u vinogradu i izuzetno dobroj godini. To je i razlog zašto ne radimo ovo vino svake godine, jer za zadovoljavajući kvalitet sve zavisi od tople jeseni. Ovo je tek prva flaširana berba grašca iz tog vinograda od 2012. godine i takođe fantastičnog i nagrađivanog vina koje je bilo u ponudi pod etiketom White Reserve.
Da malo začinimo i istorijom…
Sam koren našeg prezimena Vinčić govori puno o porodičnoj tradiciji vinogradarstva i vina. Deda, kojem je sada 98 godina, ali je veoma bistar u glavi, ispričao mi je da smo kao porodica 1771. godine kupili ikonostas za crkvu u Molovinu. Njega je radio čuveni majstor Jovan Ohridski. Plaćen je sa pet akova vina (ukupno oko 250 litara). I u crkvenim knjigama zabeleženo je da je porodica Vinčić donirala vino za taj ikonostas.
I tehnolog Marko Maličanina ima šta da kaže o radu na ovom vinu:
– Iskreno, već u startu kad je krenulo iz fermentacije znao sam da će biti veliko vino – kaže on. – Sa tom sortom u tom vinogradu radimo od 2009. godine. I već tri godine kasnije imali smo taj ogroman uspeh s berbom iz 2012. godine. Malo ljudi zna da je naše srpsko belo vino, tačnije grašac, na Decanteru kao rizling Inat Molovin još 2010. godine dobilo bronzano priznanje. To su prvi dokazi da je taj teroar nešto posebno baš kao i taj specifični stari vinograd. Naravno, potrebno je i da se poslože određeni uslovi kako da dobili maksimum. Konkretno, za ovo vino primenjena je veoma kompleksna tehnologija. Od hladne maceracije, preko tabulacije, kontrolisanih uslova, sur lie postupka koji je trajao gotovo godinu dana…
Još malo o šampionu
Grašac Beli 2020 razliven je u oko 5.500 boca, što je otprilike polovina roda te godine. Druga polovina prebačena je u bačvu od slavonskog hrasta i u šest barika po 500 litara. Tu je odležala dodatnih godinu dana. Kada izađe na tržište, biće to etiketa Grand Fru koja je upravo ovih dana ponela naziv najboljeg belog autohtonog vina na The Balkans International Wine Competition.
– Po meni, i jedno i drugo su velika vina, s tim što je Grašac Beli blizu zenita, dok će barikirani Grand Fru biti tek za možda nekih pet godina. Ta vina imaju neverovatan potencijal odležavanja u boci gde doživljavaju fantastičnu evoluciju, čak i bolju nego kakav rajnski rizling. Mogao sam beli grašac da napunim posle godinu dana, ali sam ga pustio još godinu više, sve do 17. maja prošle godine, a pošto ga nismo prodavali proveo je dodatnih godinu dana u boci – kaže Malićanin.